EN | CZ | PL | RU
Part 1 | Part 2 | Part 3 | Part 4
Oddělení Assault | Oddělení Para | Oddělení Finishing | Oddělení Muži

Spolupráce Velké Británie a exilové československé vlády na podpoře domácího odboje v Protektorátu Čechy a Morava


    Část 3: Příprava a výcvik „Mužů pro speciální operace“

       Nejširší část, zachycující přípravu a výcvik čs. parašutistů – s dominantním zaměřením na assault výcvik ve Skotsku


Illustrative photograph

Druhou součástí paramilitary course byl, jak už název napovídá padákový výcvik. Právě cesta vzduchem byla jednou z nejrealističtějších a v případě Československa také jedinou možností, proto se také pro speciální agenty vycvičené v Británii za druhé světové války v Československu vžil název Parašutisté. Výcvik v seskoku padákem probíhal na letišti v Ringeway u Manchesteru.

Druhou fází výcviku byl obvykle týdenní parašutistický kurz, který probíhal na letišti v Ringway  u Manchesteru. Také z něj se nám kvůli utajení dobové fotografie nedochovaly.    Během týdne se mladí Čechoslováci, ubytovaní v Dunham House u Altrinchamu – STS 51, seznámili se základy pozemní přípravy budoucího parašutisty.

Mnozí z nich se poprvé podívali na svět z letadla – proto součástí kurzu byl i první tzv. cvičný let, který jim měl ukázat tuto novou perspektivu.    Ilustrační fotografie.

Po této fázi výcviku se Čechoslováci vraceli se slibem mlčenlivosti ke svým jednotkám a čekali zda budou vybráni pro další výcvik. Do něj už postupovala pouze vybraná elita. Čs. reprezentace se rozhodla, že na speciální operace bude používat pouze mladé a zdravé muže (některé národní sekce používali i ženy a často se velmi osvědčily, např. Francouzi), zásadně ne Židy, Němce a politiky. Nebyl v tom žádný rasismus ale kalkul, aby operace měla co největší šanci na úspěch. Židé byli ohrožováni nacistickou persekucí, Němcům nedůvěřovala česká domácí resistence z jasných důvodů a politici, kteří odmítali vstoupit do exilové armády, zřejmě neměli v očích vojenské exilové reprezentace potřebnou odvahu.

Ilustrační fotografie.    Nácvik seskoků probíhal v první fázi na trenažérech, umístěných v hangárech.

Samotným seskokům předcházela tvrdá pozemní příprava.    K pozdější fázi výcviku patřil i seskok z věží, či upoutaných balonů.

Budoucí parašutisté nacvičovali i balení padáku, manipulaci s ním po dopadu na zem, balení kontejnerů nebo činnost přijímací skupiny.    Samozřejmostí byla možnost okamžitého boje po dopadu na zem, i s tím museli mladí Čechoslováci po příletu do Protektorátu počítat.

Ilustrační fotografie.    Seskoky z letadel  směřovaly do prostoru Tatton Park, ležícího asi 10 kilometrů jihozápadně od letiště Ringway.

Po přistání bylo nutné nacvičit, co nejrychlejší opuštění plochy dopadu a odklizení jakýchkoliv stop. Padák, který uvázl na stromě, mohl upoutat pozornost a znamenat zahájení nelítostného pronásledování. Příprava je však jedno a realita v Protektorátu byla, zejména u prvních výsadků druhé.    Ilustrační fotografie.

Po základních seskocích se cvičili i speciální formy – například seskok s nožním kontejnerem.    Ilustrační fotografie.

K základnímu výcviku patřil i noční seskok z upoutaného balonu. Právě noční seskok byl osudem budoucího parašutisty mířícího do Protektorátu. Noc a absolutní tma, která vám nedovolí odhadnout kam skáčete a kdy už se bude blížit zem. Musíte věřit pilotovi, že vás vysadil tam, kde měl, v případě Protektorátu to však bylo ojedinělé.    Ilustrační fotografie.

Ilustrační fotografie.    Ilustrační fotografie.

Posledním momentem před seskokem bylo rozsvícení světel a instruktorovo „Action Station! GO!“    Ilustrační fotografie.

Samozřejmostí byl seskok za pomoci vytahovacího lana.



    www.indiannet.eu     email: indiannet@indiannet.eu     2007